Kiri

  Pieśń Naszych Korzeni 2018
MIRACULA-CUDA 
 

KONCERTY:

Niedziela, 19 sierpnia, godz. 20:00
Les Miracles de Nostre-Dame
Francisco Orozco (Kolumbia)
Cykl pieśni benedyktyńskiego mnicha, poety i truwera Gautiera de Coincy (1177–1236) opowiadający o cudach Matki Bożej, w których starofrancuskie wiersze opatrzone zostały popularnymi w jego czasach melodiami. Utrzymane w duchu czci, ale i humoru opowieści są wyrazem czułego i pełnego miłości kultu maryjnego, którego propagatorem był św. Bernard z Clairvaux.

Poniedziałek, 20 sierpnia, godz. 20:00
San Nicola di Bari
Musica Florea (Czechy)
Utrzymane w niemal operowej konwencji barokowe oratorium Giovanniego Bononciniego (1670-1747), którego bohaterem jest św. Mikołaj Cudotwórca. Ukazuje moment duchowego przejścia młodego Mikołaja ku dojrzałości i świętości. Filozoficzno-religijnym rozważaniom towarzyszy cud nawrócenia jego przyjaciela o imieniu Clizio.

Wtorek, 21 sierpnia, godzina 20:00
Oficjum trzech młodzianków w piecu ognistym
Schola Węgajty (Polska-Serbia)
Dramatyzowane oficjum bizantyjskie zrekonstruowane na podstawie greckich rękopisów z XV-XVI wieku, celebrujące zaczerpniętą z biblijnej Księgi Daniela historię cudownego ocalenia wiernych swojemu Bogu judejskich młodzieńców – Ananiasza, Azariasza i Miszaela, wrzuconych do pieca za odmowę złożenia czci babilońskim bóstwom.

Środa, 22 sierpnia, godz. 20:00
Miracula – średniowieczne pieśni liturgiczne poświęcone św. Mikołajowi
Ensemble Peregrina (Szwajcaria)
Chorałowe sekwencje, hymny, responsoria, konduktusy oraz utwory instrumentalne poświęcone osobie św. Mikołaja – żyjącego w IV wieku cudotwórcy, patrona marynarzy, handlarzy, adwokatów, ofiar sądowej niesprawiedliwości, dzieci, podróżników i bezposażnych panien. Patrona – co istotne – jarosławskiego kościoła opackiego.

Czwartek, 23 sierpnia, godz. 20:00
Una festa per il miracolo di san Gennaro
Pino de Vittorio & Laboratorio '600 (Włochy)
Ułożony specjalnie na festiwalową okoliczność program „głosów z kościołów i miejskich placów XVII-wiecznego Królestwa Neapolu”. Centralną postacią jest tu św. January i cud przemiany jego krwi, oczekiwany co roku przez cały Neapol. Obok utworów łacińskich, tańce i pieśni pochodzące z tradycji Kalabrii, Kampanii, Apulii, Sycylii – i oczywiście samego Neapolu.

Piątek, 24 sierpnia, godz. 20:00
Como un romeu de frança
Ensemble Micrologus (Włochy)
Cykl pieśni pochodzących ze zbioru „Cantigas de Santa Maria” króla Alfonsa X Mądrego (hiszpańska Galicja XIII wieku), w którym obok utworów pochwalnych (cantigas de loor) zebrano opowieści o cudach (cantigas de miragre) dokonanych za wstawiennictwem Najświętszej Panienki – tym razem dotyczących głównie pielgrzymów.

Sobota, 25 sierpnia, godz. 20:00
Szukali cudów, choć je widzieli
(Psalm 95)
(Psalm 95)
Mirakulanci
Jarzębina (Kocudza)
Maria Siwiec (Gałki Rusinowskie)
Bractwo Różanego Wianka (Jarosław)
Towarzystwo Śpiewacze (Olsztyn, Kraków)
Tradycyjne pieśni Roztocza, ziemi radomskiej i przemyskiej, o mocy boskiej co niemożliwe czyni możliwym, o wydarzeniach cudownych z wioski nieodległej, które pamięć ludzka z pokolenia na pokolenie przenosi, ale przede wszystkim o człowieku i jego spotkaniach z niepojętym.

Niedziela, 26 sierpnia, godz. 9:30
Uroczysta chorałowa msza święta na zakończenie festiwalu


 
mailto webmaster mailto:earlymusic@poczta.onet.pl Francais Italiano Polski English